Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★½
Edit this entry  
19
Joe

Joe

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Delinquents

The Delinquents

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Secret Ceremony

Secret Ceremony

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jericho

Jericho

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Millie Lies Low

Millie Lies Low

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★
Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brother and Sister

Brother and Sister

2022
×
★½
Edit this entry  
11
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
The Damned

The Damned

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Youth (Spring)

Youth (Spring)

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★
Edit this entry  
07
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wham!

Wham!

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Edit this entry  
04
She-Devil

She-Devil

1989
×
★★½
Edit this entry  
04
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sanders of the River

Sanders of the River

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
There's Always Vanilla

There's Always Vanilla

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Borderline

Borderline

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
True Lies

True Lies

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
★★
Edit this entry  
20
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Emperor Jones

The Emperor Jones

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stormy Waters

Stormy Waters

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★½
Edit this entry  
13
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shout

The Shout

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mediterranean Fever

Mediterranean Fever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Leila's Brothers

Leila's Brothers

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry