RSS feed for Genevieve

Genevieve has watched 31 films released in the 1970s.

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • The Jerk

    ★★

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

  • Halloween

    ★★★★

  • Girlfriends

  • Grease

  • Heaven Can Wait

    ★★★

  • Killer of Sheep

    ★★★★

  • High Anxiety

    ★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • One Way or Another

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Xala

    ★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Shampoo

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★½

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Hearts and Minds

  • Don't Look Now

    ★★★★★

  • Day for Night

    ★★★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

  • Sisters

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★

  • The Aristocats