RSS feed for Genevieve

Genevieve has watched 110 films released in the 1990s.

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

  • Sleepy Hollow

    ★★★½

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • American Beauty

  • Beau Travail

  • Dick

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★½

  • Tarzan

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

  • Election

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Cruel Intentions

  • American Movie

    ★★★★★

  • A Bug's Life

  • Rounders

    ★★★½

  • Dil Se..

    ★★★★

  • Run Lola Run

    ★★★★

  • The Parent Trap

  • Saving Private Ryan

  • Mulan

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Bulworth

    ★★½

  • Following

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Fifteen and Pregnant

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • Flubber

  • Anastasia

    ★★★½

  • The Man Who Knew Too Little

    ★★★

  • Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

    ★½

  • Titanic

    ★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Contact

    ★★★½

  • Hercules

  • Happy Together

    ★★★★½

  • Lost Highway

    ★★★

  • Scream

    ★★★★

  • Mars Attacks!

  • 101 Dalmatians

  • Big Night

    ★★★½

  • The Watermelon Woman

    ★★★★★

  • Fire

    ★★★

  • Bound

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • Hard Eight

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★½

  • Jumanji

  • Heat

    ★★★★★

  • The American President

    ★★★

  • Toy Story

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★★½

  • Apollo 13

  • Pocahontas

  • La Haine

    ★★★★★

  • The Usual Suspects

  • Living in Oblivion

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★½

  • Stargate

    ★★

  • Ed Wood

    ★★★★★

  • Clerks

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Forrest Gump

  • The Lion King

  • The Hudsucker Proxy

    ★★★★½