Sort by

Jake.G has logged 80 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trespassing Bergman

Trespassing Bergman

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
Edit this entry  
24
Get Hard

Get Hard

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wonder

Wonder

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
21
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
Edit this entry  
19
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
18
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
F for Fake

F for Fake

1973
×
Read the review Edit this entry  
17
Dick

Dick

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Judy Moody and the Not Bummer Summer

Judy Moody and the Not Bummer Summer

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nobody

Nobody

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Eye Contact

Eye Contact

2015
×
Edit this entry  
15
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
15
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry