Sort by

Jake.G has logged 316 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Sisyphus

Sisyphus

1974
×
Edit this entry  
26
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Métamorphojean

Métamorphojean

1990
×
Edit this entry  
22
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1990
×
Edit this entry  
21
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Someone Great

Someone Great

2019
×
Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
01
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
24
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ah, l'Amour

Ah, l'Amour

1995
×
Edit this entry  
19
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
Read prior review Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
16
Waiting for Godot

Waiting for Godot

2001
×
Edit this entry  
15
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Gaslight

Gaslight

1944
×
Edit this entry  
31
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Edit this entry  
30
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
His House

His House

2020
×
★½
Edit this entry  
27
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
One Piece Episode of East Blue

One Piece Episode of East Blue

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read prior review Edit this entry  
25
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
Edit this entry  
23
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Edit this entry