Sort by

Jake.G has logged 43 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

2021
×
Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
The Goonies

The Goonies

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Scream

Scream

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
Comedy Central Roast of Justin Bieber

Comedy Central Roast of Justin Bieber

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sauce

Sauce

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Goat

The Goat

1921
×
Edit this entry  
05
9/11: The Twin Towers

9/11: The Twin Towers

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
A Modern Coed

A Modern Coed

1966
×
★★½
Edit this entry  
02
Mashed Potatoes

Mashed Potatoes

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry