RSS feed for Gene1
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Road to Roma

Road to Roma

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Ana & Bruno

Ana & Bruno

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Cindy la Regia

Cindy la Regia

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
El Pepe, A Supreme Life

El Pepe, A Supreme Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Manhattan

Little Manhattan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Passengers

Passengers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Edit this entry  
18
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry