ellen has logged 124 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Audrey

Audrey

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beyond Tomorrow

Beyond Tomorrow

1940
×
★★
Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★
Edit this entry  
03
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
Edit this entry  
02
Never Say Goodbye

Never Say Goodbye

1946
×
★★★½
Edit this entry  
01
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
L

L

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Show People

Show People

1928
×
★★★★
Edit this entry  
18
One Royal Holiday

One Royal Holiday

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Bait

The Bait

1964
×
★★★
Edit this entry  
29
Holidate

Holidate

2020
×
Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★½
Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
17
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★½
Edit this entry  
14
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
31
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
The Divorce of Lady X

The Divorce of Lady X

1938
×
★★½
Edit this entry  
21
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Egyptian

The Egyptian

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cardboard Lover

The Cardboard Lover

1928
×
★★★
Edit this entry  
18
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Giselle

Giselle

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Picture Perfect: The Making of Sleeping Beauty

Picture Perfect: The Making of Sleeping Beauty

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Sleeping Beauty (The Royal Ballet)

The Sleeping Beauty (The Royal Ballet)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
½
Edit this entry  
03
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★★½
Edit this entry