Sort by

Gentry 🗝 has logged 453 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Dream

A Christmas Dream

1945
×
★★★
Edit this entry  
23
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trauma

Trauma

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alive in France

Alive in France

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Glow of the Mountain

The Dark Glow of the Mountain

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cut-Throats Nine

Cut-Throats Nine

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Satanic Pandemonium

Satanic Pandemonium

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cheyenne Autumn

Cheyenne Autumn

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Chill Factor

The Chill Factor

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Downhill

Downhill

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Emanuelle and the White Slave Trade

Emanuelle and the White Slave Trade

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry