Sort by

Gentry 🗝 has logged 48 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill and Pray

Kill and Pray

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Highway Racer

Highway Racer

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No, the Case Is Happily Resolved

No, the Case Is Happily Resolved

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Delirium

Delirium

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Savage Three

Savage Three

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Return of Ringo

The Return of Ringo

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Pistol for Ringo

A Pistol for Ringo

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Name Is Pecos

My Name Is Pecos

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Devil Hunter

Devil Hunter

1980
×
Read the review Edit this entry  
24
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deadly Sweet

Deadly Sweet

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Erotic Symphony

Erotic Symphony

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killer Must Kill Again

The Killer Must Kill Again

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Colt 38 Special Squad

Colt 38 Special Squad

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bandidos

Bandidos

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Honey

The Devil's Honey

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Footprints

Footprints

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killer Is on the Phone

The Killer Is on the Phone

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seven Deaths in the Cat's Eye

Seven Deaths in the Cat's Eye

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marquis de Sade: Justine

Marquis de Sade: Justine

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nude Vampire

The Nude Vampire

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rape of the Vampire

The Rape of the Vampire

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Face

Double Face

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Black Veil for Lisa

A Black Veil for Lisa

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eye in the Labyrinth

Eye in the Labyrinth

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Me Me Lai Bites Back

Me Me Lai Bites Back

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry