Sort by

Brendan has logged 69 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
Edit this entry  
25
Idem Paris

Idem Paris

2013
×
Edit this entry  
24
Absurda

Absurda

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Bug Crawls

Bug Crawls

2007
×
Edit this entry  
24
Out Yonder (Neighbor Boy)

Out Yonder (Neighbor Boy)

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Boat

Boat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blue Green

Blue Green

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
Edit this entry  
24
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
Edit this entry  
23
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
23
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Yards

The Yards

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
★★★½
Edit this entry  
19
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
In Motion

In Motion

2016
×
Edit this entry  
16
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
14
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Amy Schumer: The Leather Special

Amy Schumer: The Leather Special

2017
×
Edit this entry  
11
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Aloha

Aloha

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Richard Pryor: Live and Smokin'

Richard Pryor: Live and Smokin'

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rumpelstiltskin

Rumpelstiltskin

1982
×
Edit this entry  
09
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
NewsHits

NewsHits

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry