Sort by

Brendan has logged 69 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Portal: No Escape

Portal: No Escape

2011
×
Edit this entry  
29
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Conan O'Brien Can't Stop

Conan O'Brien Can't Stop

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Giant

Giant

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stille Nacht V: Dog Door

Stille Nacht V: Dog Door

2001
×
Edit this entry  
23
Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

1993
×
Edit this entry  
23
Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

1993
×
Edit this entry  
23
Stille Nacht II: Are We Still Married?

Stille Nacht II: Are We Still Married?

1992
×
Edit this entry  
23
Stille Nacht I: Dramolet

Stille Nacht I: Dramolet

1988
×
Edit this entry  
23
Quay

Quay

2015
×
Edit this entry  
23
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tales of the Black Freighter

Tales of the Black Freighter

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★
Edit this entry  
17
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
National Security

National Security

2003
×
★★
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wind

Wind

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★
Edit this entry  
14
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
My Grandfather's Memory Book

My Grandfather's Memory Book

2018
×
Edit this entry  
14
Making a Scene

Making a Scene

2013
×
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Othello

Othello

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shirin

Shirin

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
Looking For Fidel

Looking For Fidel

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Comandante

Comandante

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chaplin Today: Monsieur Verdoux

Chaplin Today: Monsieur Verdoux

2003
×
Edit this entry  
10
A Countess From Hong Kong

A Countess From Hong Kong

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
America America

America America

1963
×
★★★★½
Edit this entry