RSS feed for Geogkrt

Geogkrt has logged 1,083 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Papillon

Papillon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zatoichi's Conspiracy

Zatoichi's Conspiracy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Gorgeous Girl Like Me

A Gorgeous Girl Like Me

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zatoichi in Desperation

Zatoichi in Desperation

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hand

The Hand

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zatoichi at Large

Zatoichi at Large

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Handicapped Future

Handicapped Future

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happiness Is a Warm Blanket, Charlie Brown

Happiness Is a Warm Blanket, Charlie Brown

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zatoichi Goes to the Fire Festival

Zatoichi Goes to the Fire Festival

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zatoichi Meets Yojimbo

Zatoichi Meets Yojimbo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Samaritan Zatoichi

Samaritan Zatoichi

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Precautions Against Fanatics

Precautions Against Fanatics

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zatoichi and the Fugitives

Zatoichi and the Fugitives

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Words

Last Words

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry