george has logged 275 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Jewels

The Family Jewels

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cherry Bomb: The Documentary

Cherry Bomb: The Documentary

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★
Edit this entry  
11
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
JFK Revisited: Through The Looking Glass

JFK Revisited: Through The Looking Glass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Céline

Céline

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Caddy

The Caddy

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Andrew Dice Clay: The Diceman Cometh

Andrew Dice Clay: The Diceman Cometh

1989
×
Edit this entry  
05
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hoff Twins

The Hoff Twins

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry