george has logged 31 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Back Street

Back Street

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shanghai Gesture

The Shanghai Gesture

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard to Kill

Hard to Kill

1990
×
★★
Edit this entry  
08
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry