• The Girl on the Train

    ★★

  • Captain America: Civil War

  • Zootopia

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★★

  • O.J.: Made in America

  • The Revenant

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • Creed

    ★★★★

  • Spectre

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★

  • Jurassic World

    ★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Carol

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • American Sniper

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★

  • Godzilla

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★

  • Frozen

    ★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★½

  • World War Z

    ★★★½

  • This Is the End

    ★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★½

  • Life of Pi

    ★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★½

  • Skyfall

    ★★★½

  • Argo

    ★★★½

  • Looper

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★

  • Prometheus

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★