Sort by

george has logged 275 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Maigret

Maigret

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maigret

Maigret

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Where the Dead Go to Die

Where the Dead Go to Die

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
The Priests

The Priests

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Show People

Show People

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sultan

Sultan

2016
×
Edit this entry  
18
UFO's Are Here!

UFO's Are Here!

1977
×
Read the review Edit this entry  
18
Baffled!

Baffled!

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Crimes of the Black Cat

The Crimes of the Black Cat

1972
×
★★★
Edit this entry  
13
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Courier X

Courier X

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Game of Death

Game of Death

1978
×
Edit this entry  
09
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Black Candles

Black Candles

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Slice of Terror

A Slice of Terror

2004
×
Read the review Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Legends of the Hidden Temple

Legends of the Hidden Temple

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Fear, Inc.

Fear, Inc.

2016
×
Edit this entry  
28
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Humongous

Humongous

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Killer: A Journal of Murder

Killer: A Journal of Murder

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mystics in Bali

Mystics in Bali

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
Edit this entry  
06
Detective Conan: The Darkest Nightmare

Detective Conan: The Darkest Nightmare

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Secret Adversary

The Secret Adversary

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Michael Moore in TrumpLand

Michael Moore in TrumpLand

2016
×
Edit this entry