Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Still Life

Still Life

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Have a Nice Day

Have a Nice Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
No

No

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
No

No

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Kes

Kes

1969
×
★★★½
Edit this entry  
30
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★½
Edit this entry  
27
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Superflat Monogram

Superflat Monogram

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry