• The Other Side of Hope

    ★★★

  • Get Out

    ★★★

  • Silence

    ★★

  • Split

    ★★★

  • David Lynch: The Art Life

  • Sully

    ★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★½

  • Arrival

    ★★½

  • The Net

    ★★½

  • La La Land

    ★★★½

  • Suicide Squad

    ½

  • Your Name.

    ★★★

  • The Salesman

    ★★★½

  • Elle

    ★★★½

  • The Neon Demon

    ★★½

  • The Red Turtle

    ★★★★★

  • The Unknown Girl

    ★★★

  • Paterson

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★★

  • I, Daniel Blake

    ★★★½

  • Train to Busan

    ★★½

  • The Wailing

    ★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

  • Don't Breathe

    ★★

  • Fire at Sea

    ★★★

  • Deadpool

  • Hail, Caesar!

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Big Short

  • Bridge of Spies

    ★★★

  • Demolition

    ★★½

  • The Visit

    ★★★

  • Anomalisa

    ★★★½

  • Irrational Man

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Kung Fury

  • Mountains May Depart

    ★★★

  • The Sea of Trees

    ★★

  • Cobain: Montage of Heck

    ★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★½

  • Dumb and Dumber To

  • Interstellar

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Pawn Sacrifice

    ★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Magic in the Moonlight

    ★★½

  • Black Coal, Thin Ice

    ★★★★

  • Leviathan

    ★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★

  • Enemy

    ★★★

  • Prisoners

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★

  • The Wolverine

    ★½

  • The Wind Rises

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • A Touch of Sin

    ★★★

  • The Past

    ★★★

  • The Garden of Words

    ★★★½

  • Hard to Be a God

  • The Best Offer

    ★★½