• Drunken Master

  • Orchestra Rehearsal

    ★★★★

  • The Devil, Probably

    ★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★

  • Cat and Mouse

  • Dersu Uzala

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • The Passenger

    ★★★★

  • The Sting

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • Enter the Dragon

  • Day for Night

    ★★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

  • Solaris

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Death in Venice

  • Dodes'ka-den

    ★★★½

  • Zabriskie Point

    ★★★★½

  • Kes

    ★★★★

  • A Gentle Woman

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★½

  • Mouchette

    ★★★★

  • The Fearless Vampire Killers

  • Blow-Up

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★½

  • How to Steal a Million

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★

  • Red Beard

  • Red Desert

  • Woman in the Dunes

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • High and Low

    ★★★★½

  • 8½

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • Sanjuro

    ★★★½

  • Yojimbo

    ★★★★

  • Zazie dans le Métro

  • The Bad Sleep Well

    ★★★½

  • Breathless

    ★★★

  • La Dolce Vita

  • Pickpocket

    ★★★★½

  • Ben-Hur

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

  • The Hidden Fortress

    ★★★½

  • Mon Oncle

    ★★★★½

  • Vertigo

  • The Seventh Seal

    ★★★½

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Tokyo Story

  • Ugetsu

    ★★★★

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★½

  • Limelight

  • Ikiru

  • Diary of a Country Priest

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★★

  • The Quiet Duel

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Drunken Angel

  • Modern Times

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Kid

  • A Trip to the Moon