• The Dead Pit

    The Dead Pit

    ★★½

    What an okay film.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • RRR

    RRR

    ★★★★★

    A belter. A screamer.

    Easily the most exciting film I have ever seen. So many moments where I'm just going 'Yes man!' at the screen.

    Even outside of the action scenes, there are many moments that are so pure that I said 'Yes man!' to nobody in particular. The Universe?

  • Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

    Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

    ★★★

    I'm glad this was free on YouTube, y'know?

    At first I really wasn't sold on this but as it goes on, it starts to develop a bit of personality. It feels like a low budget Demolition Man or Judge Dredd at times.

    Your man playing Jobe was definitely told mid-shoot to start acting like Jim Carey at his wackiest and then they forgot all about it the next day. Which is wonderful.

    Why this wasn't called CYBERCHRIST I'll never understand/forgive

  • The Lawnmower Man

    The Lawnmower Man

    ★★★½

    This is a fantastic film. It's better than whatever your favourite film is, I can almost guarantee it.

    I need certain things to happen before I can provide a cast-iron guarantee. Certain things have to fall into place. Check back on this review from time to time, in case that has happened.

  • JFK

    JFK

    ★★★½

    Costner is still the undisputed king of the Quite Boring Long Film, isn't he? I can't think of anyone who can just drag out a run-time like the boy. Good on him.

    JFK was good! I don't know what it accomplished but it was definitely gripping enough to watch in installments over the course of four days, as Oliver Stone intended.

  • The Making of 'Rushmore'

    The Making of 'Rushmore'

    ★★½

    Perhaps you're simply interested in how a film is made. Maybe you're just finishing Rushmore and are sitting there thinking to yourself "How the hell did they make THAT?!" - well this may go a long way to answering some of your questions.

  • ASSEMBLED: The Making of Eternals

    ASSEMBLED: The Making of Eternals

    ★★★

    Eternals certainly 'put the cat amongst the pigeons' by dividing MCU fans down the middle. One half weren't sure if this more DC-like direction was the right move - and the other half are happy to swallow any old shite.

    No matter how you feel about Eternals, if you ever wondered how it was made - or indeed have an interest in the filmmaking process itself, I'm sure there's a lot for you here.

  • Beyond the Gates

    Beyond the Gates

    ★★

    This should absolutely have been my thing. I can forgive a lot of crud with low budget horror if there's clear creativity but it's just a bit dull?

    It has an 'Adult Goosebumps' feel which I liked - and some fun effects but a horror film about being sucked into a VHS Board Game shouldn't be boring, especially with such a short runtime.

    God I feel guilty slagging a film. What if the director sees this? Oh god oh god.

  • Recreating the Eighth Wonder: The Making of 'King Kong'

    Recreating the Eighth Wonder: The Making of 'King Kong'

    ★★★

    Let's say you're interested in the process of making a large Hollywood blockbuster - there's a lot for you here. If you're interested in how Peter Jackson made King Kong? Invaluable.

  • The Making of Marie Antoinette

    The Making of Marie Antoinette

    ★★★½

    Not necessarily my cup of tea but if you're interested in the filmmaking process, particularly geared towards a film like say, Marie Antoinette - this should have exactly what you're looking for.

  • The World's End

    The World's End

    ★★★

    As much as there is to enjoy in this film, I always leave it thinking "I could have done without that".