Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain Clegg

Captain Clegg

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Kiss of the Vampire

The Kiss of the Vampire

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Beast Must Die

The Beast Must Die

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Beast Within

The Beast Within

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Willow

Willow

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sundown: The Vampire in Retreat

Sundown: The Vampire in Retreat

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wizards

Wizards

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cool World

Cool World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Norliss Tapes

The Norliss Tapes

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry