• True Lies

    True Lies

    ★★★★★

    “What kind of a sick bitch takes the ice cube trays out of the freezer!” 

    10/10

  • The Usual Suspects

    The Usual Suspects

    ★★★★★

    “You know what happens if you do another turn in the joint?”

    “Fuck your father in the shower and then have a snack? Are you going to charge me dickhead?”

    10/10

  • King Kong Escapes

    King Kong Escapes

    ★★★½

    By no means great or one of the best Kaiju movies, but it’s an entertaining watch. It’s very silly and ridiculous but that’s what makes it entertaining. 

    7/10

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

    “Lately I've been filled with the knowledge that the killer will strike again. But because it is just a feeling, I am powerless to stop it. One more thing, Albert. When the next murder happens, you will help me solve it”. 

    10/10

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★

    That was a lot better than I was expecting. Certainly better than the shit show that was Ghostbusters 2016. 

    8/10

  • Last Action Hero

    Last Action Hero

    ★★★★★

    Danny Madigan: “I thought I was going to die.”

    Jack Slater: “I'm sorry to disappoint you but you're gonna live to enjoy all the glorious fruits life has got to offer - acne, shaving, premature ejaculation... and your first divorce.”

    10/10

  • To Live and Die in L.A.

    To Live and Die in L.A.

    ★★★★★

    “I’m gonna bag Masters and, I don’t give a shit how I do it.” 

    10/10

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    Cliff Booth : “Oh, I know you. I know all three of you! Yeah, Spahn Ranch! Spahn Ranch, yeah! Woo!”
    Cliff Booth : “I don't know your name, but I remember that hair.”
    Cliff Booth : “And you, I remember your white little face.”
    Cliff Booth : “And you were on a horsey! Yeah... you are?”
    Tex : “I'm the Devil. And I'm here to do the Devil's business.”
    Cliff Booth : “...Nah, it was dumber than that. Something like Rex.”
    Sadie : “God, shoot him, Tex!”
    Cliff Booth : “Tex!”

    10/10

  • Deep Rising

    Deep Rising

    ★★★★

    Much like The Mummy, Deep Rising manages to balance horror, action, and comedy perfectly. This was a surprisingly entertaining and well done monster flick. It’s a shame this one doesn’t have a bigger following. 

    8/10

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★½

    I never thought a sequel to The Shining, one of the greatest horror films ever made, would be great, but here we are. Doctor Sleep was way better than I had anticipated. 

    9/10

  • Shivers

    Shivers

    ★★★★★

    Much like Cronenberg’s other movies, Shivers has an interesting story unique ideas. Also like Cronenberg’s other work, this one is equally gruesome and disturbing. The effects are impressive considering the low budget. Shivers is essentially a zombie movie but instead of the dead rising from the grave, it’s about people being infected and turning into sex-crazed killers. Shivers is another horror masterpiece from Cronenberg. 

    10/10

  • Dolls

    Dolls

    ★★★★

    Honestly, that was better than I was expecting it to be. It’s an entertaining 80s B horror flick. 

    8/10