Gui has logged 191 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mia madre

Mia madre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Measure of a Man

The Measure of a Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Lisbon Story

Lisbon Story

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Impromptu

Impromptu

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Electricity

Electricity

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dope

Dope

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Edit this entry  
20
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Camp Takota

Camp Takota

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
A Song of Lisbon

A Song of Lisbon

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leolo

Leolo

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Violette

Violette

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lost River

Lost River

2014
×
★★
Edit this entry  
29
The Infinite Man

The Infinite Man

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fort Tilden

Fort Tilden

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Far from Men

Far from Men

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gayby

Gayby

2012
×
★★★
Edit this entry