Gui has logged 27 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Signal

The Signal

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cruise

The Cruise

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bird People

Bird People

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Running Jump

A Running Jump

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Here Even So

Here Even So

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Corpo Celeste

Corpo Celeste

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Hide and Go Seek

Hide and Go Seek

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Empty Spaces

Empty Spaces

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jimmy's Hall

Jimmy's Hall

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry