Highest rated films

  • Grandma

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Slow West

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Wild

    ★★★★

  • Obvious Child

    ★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★

  • The Outsiders

    ★★★½

  • The Book of Life

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 56 Films watched
  • 4.7 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Fifty Shades of Grey

Feb 10

Most Watched

Good Kill

twice

Last Film

Southpaw

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Comedy
20 films
Romance
11 films
Adventure
10 films
Action
8 films
Documentary
8 films
Sci Fi
5 films
Family
5 films
Thriller
5 films
Crime
4 films
USA
47 films
UK
14 films
France
4 films
Canada
4 films
Germany
3 films
New Zealand
3 films
Australia
2 films
Ireland
2 films
Zimbabwe
1 film
Denmark
1 film
English
55 films
French
5 films
Italian
3 films
Russian
2 films
German
2 films
Arabic
1 film
Turkish
1 film
Chinese
1 film
Japanese
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 4

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Gemma’s most liked review

Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Aside from the yawnful Good-Guys-White / Bad-Guys-Other-Colours casting, this was a surprisingly enjoyable action flick... until it fucked out in the third act.

It was partly the utterly weird special effects. Partly that they sent their only lady-spy off into space 'cos no plot for her. But mostly because of…

More reviews

Gemma’s most liked list

The Apartment
North by Northwest
Blue Velvet

Required Viewing: Mad Men’s Movie Influences

The ten films chosen by Matthew Weiner for a Mad Men exhibition at New York's Museum of the Moving Image (March/April 2015). According to Gothamist, the ten he chose "had an important influence on the creation of Mad Men... movies that made a deep impression on him and were required viewing for people working on the show." More info here: gothamist.com/2015/03/04/mad_men_movie_list.php

More lists

Highs and lows

Highest Average

Gone Girl
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Gone Girl
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Sweet Micky for President
Average weighted rating:

3.4

Films Gemma watched in 2015

  • Southpaw
  • Grandma
  • Black Mass
  • Bridge of Spies
  • Creed
  • Mr. Holmes
  • The Big Short
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spotlight
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Brooklyn
  • Ant-Man
  • Suffragette
  • Carol
  • Spectre
  • Sweet Micky for President
  • Amy
  • Being There
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Martian
  • Laggies
  • Love & Mercy
  • Black or White
  • Far from the Madding Crowd
  • Before We Go
  • People, Places, Things
  • The Lobster
  • Easy A
  • Inside Out
  • Finders Keepers
  • Sherpa
  • Iris
  • Peace Officer
  • Wild
  • The Outsiders
  • Welcome to Me
  • Gone Girl
  • Paddington
  • Democrats
  • Maggie
  • Man Up
  • The Water Diviner
  • Slow West
  • The Wolfpack
  • Good Kill
  • Good Kill
  • Obvious Child
  • Cinderella
  • It Follows
  • Kingsman: The Secret Service
  • Annie
  • Turbo Kid
  • Deathgasm
  • The Book of Life
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Fifty Shades of Grey

World map

Highly rated films Gemma is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Visaranai
  • Son of Saul
  • Our Little Sister

Highly rated with Gemma’s friends Patron

  • Jaws
  • 2001: A Space Odyssey
  • Psycho
  • Back to the Future
  • The Empire Strikes Back
  • Spirited Away
  • Drive
  • Alien
  • Mad Max: Fury Road
  • Her
  • Inglourious Basterds
  • The Breakfast Club
  • Jurassic Park
  • Terminator 2: Judgment Day
  • World of Tomorrow
  • The Grand Budapest Hotel
  • Whiplash
  • Halloween
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Casino Royale
  • It's Such a Beautiful Day
  • Aliens
  • Blade Runner
  • Star Wars
  • In the Mood for Love
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Carol
  • Inside Llewyn Davis
  • Scream
  • Don't Look Now
  • Mommy
  • Frances Ha
  • The Master
  • Inside Out
  • Gone Girl
  • Son of Saul
  • Boyhood
  • Rocky
  • The Lego Movie
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Terminator
  • Nightcrawler
  • The Look of Silence
  • The Wolf of Wall Street
  • Escape from New York
  • Return of the Jedi
  • Only Lovers Left Alive
  • Skyfall
  • Pride
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Citizenfour
  • Song of the Sea
  • Creed
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Avengers
  • Anomalisa
  • 45 Years
  • Guardians of the Galaxy
  • Under the Skin
  • Taxi

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more