Highest rated films

  • Moana

    ★★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • The Rehearsal

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Mustang

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★½

  • The Bélier Family

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Legend

    ★★★★

  • The Second Mother

    ★★★★

  • Chi-Raq

    ★★★★

  • Postcards From the Edge

    ★★★★

  • Infinitely Polar Bear

    ★★★★

  • Educating Rita

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★½

  • Room

    ★★★½

  • Green Room

    ★★★½

  • Foxcatcher

    ★★★½

  • Joy

    ★★★½

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 83 Films watched
  • 6.9 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Mistress America

Jan 1

Most Watched

Hunt for the Wilderpeople

twice

Last Film

Singin' in the Rain

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
49 films
Comedy
37 films
Thriller
13 films
Adventure
12 films
Romance
10 films
Action
9 films
Family
7 films
Crime
7 films
Music
6 films
Documentary
6 films
USA
67 films
UK
25 films
France
8 films
New Zealand
5 films
Ireland
4 films
Canada
4 films
Brazil
3 films
Germany
3 films
Hong Kong
1 film
Australia
1 film
English
82 films
Spanish
4 films
French
4 films
German
3 films
Somali
2 films
Russian
2 films
Turkish
2 films
Romanian
1 film
Esperanto
1 film
Māori
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Gemma’s most liked review

Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

★★★★½

Fourth bloody time watching this bloody good film. The first at a daytime screening with my 3 week old baby because everyone was talking about it, 2nd and 3rd for work, and this viewing because the 13 year old finally agreed to watch it, and he loved it. May be…

More reviews

Gemma’s most liked list

Idiocracy
Reign of Terror
The Big Clock

Joe Dante Selects - The 2016 BAM Cinematek Selection

This list brings together the "Joe Dante Selects" portion of the August 2016 BAMcinématek Joe Dante at the Movies series (which features a Dante retrospective alongside hand-picked "offbeat favorites").

At his BAMcinématek Q&A for Gremlins, Dante explained this selection was informed by his being a child of the post-WWII, nuclear-threat…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Singin' in the Rain
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Ghostbusters
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Orphans & Kingdoms
Average weighted rating:

3.4

Films Gemma watched in 2016

  • Singin' in the Rain
  • La La Land
  • Postcards From the Edge
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Scrooged
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Kubo and the Two Strings
  • Little Men
  • Miss Sloane
  • The Man Who Knew Infinity
  • What Happened, Miss Simone?
  • Moana
  • Absolutely Fabulous: The Movie
  • Zootopia
  • Jason Bourne
  • Don't Think Twice
  • Arrival
  • Moonlight
  • Captain Fantastic
  • Serena
  • Hamilton's America
  • Money Monster
  • The Meddler
  • Educating Rita
  • Starter for 10
  • Love & Friendship
  • The Bélier Family
  • The Rehearsal
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Hell or High Water
  • Bridget Jones's Baby
  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
  • Meet Me in St. Louis
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Weiner
  • Pete's Dragon
  • How to Be Single
  • The Fits
  • Florence Foster Jenkins
  • Labyrinth
  • Tallulah
  • Just Wright
  • Sing Street
  • Ghostbusters
  • Eye in the Sky
  • Hail, Caesar!
  • The Legend of Tarzan
  • '71
  • Black Hawk Down
  • Green Room
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • While We're Young
  • The Second Mother
  • Mustang
  • The Nice Guys
  • Captain America: Civil War
  • Legend
  • Daddy's Home
  • Tickled
  • Orphans & Kingdoms
  • Hunt for the Wilderpeople
  • A Most Wanted Man
  • Paper Planes
  • Infinitely Polar Bear
  • Chi-Raq
  • Foxcatcher
  • Spotlight
  • Sicario
  • Woman in Gold
  • Steve Jobs
  • Room
  • The Program
  • The Danish Girl
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Sisters
  • The Hateful Eight
  • The Revenant
  • Sleeping with Other People
  • Trumbo
  • We're the Millers
  • Ex Machina
  • Joy
  • Mistress America

World map

Highly rated films Gemma is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • My Life as a Zucchini

Highly rated with Gemma’s friends Patron

  • Children of Men
  • Die Hard
  • Jaws
  • Pulp Fiction
  • Alien
  • Inside Llewyn Davis
  • Aliens
  • The Thing
  • In a Lonely Place
  • Drive
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Mulholland Drive
  • Blow Out
  • Mad Max: Fury Road
  • Carol
  • The Empire Strikes Back
  • The Tree of Life
  • O.J.: Made in America
  • World of Tomorrow
  • Only Yesterday
  • Lemonade
  • Moonlight
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Gone Girl
  • Inside Out
  • Star Wars
  • Dazed and Confused
  • Blade Runner
  • Ex Machina
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Manchester by the Sea
  • The Handmaiden
  • Toni Erdmann
  • Son of Saul
  • It Follows
  • Your Name.
  • Captain America: The Winter Soldier
  • La La Land
  • Paterson
  • Arrival
  • Green Room
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Ghostbusters
  • Spotlight
  • John Wick
  • The Witch
  • Kubo and the Two Strings
  • Phoenix
  • Certain Women
  • Creed
  • The Hateful Eight
  • Sicario
  • Room
  • 13th
  • I, Daniel Blake
  • Piper
  • American Honey
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mustang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more