Highest rated films

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • The Breaker Upperers

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★½

  • The Post

    ★★★★

  • The Breadwinner

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 60 Films watched
  • 5 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

I, Tonya

Jan 3

Most Watched

Paddington

twice

A Star Is Born

twice

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

twice

The Breaker Upperers

twice

The Post

twice

Last Film

Music and Lyrics

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Comedy
28 films
Romance
16 films
History
9 films
Music
9 films
Family
8 films
Adventure
7 films
Documentary
6 films
Crime
5 films
Action
5 films
USA
48 films
UK
20 films
France
7 films
Ireland
3 films
Mexico
3 films
New Zealand
3 films
Canada
2 films
Luxembourg
1 film
Colombia
1 film
Denmark
1 film
English
60 films
French
6 films
German
4 films
Spanish
4 films
Italian
3 films
Portuguese
1 film
Swahili
1 film
Cantonese
1 film
Xhosa
1 film
Chinese
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 1

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Gemma’s most liked review

The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

★★★★★

Watched this marvellous movie 3 x in one week due to hosting Q&As with the writer-director-stars and never found a bum note in this gloriously shabby comedy. Aside from everything else, it shows the diverse Auckland, New Zealand I know and love, not the shiny gentrified real estate horror show of the TV commercials.

More reviews

Gemma’s most liked list

Hunt for the Wilderpeople
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Woof!

Showdown: A Dog’s Life

More lists

Highs and lows

Highest Average

Hannah Gadsby: Nanette
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fifty Shades Freed
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

She Shears

Films Gemma watched in 2018

  • Music and Lyrics
  • Mary Poppins
  • The Favourite
  • Dumplin'
  • Paddington
  • Love Actually
  • Three Identical Strangers
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Christmas Chronicles
  • Widows
  • The Princess Switch
  • Outlaw King
  • Bohemian Rhapsody
  • Curious George
  • RBG
  • A Star Is Born
  • Eighth Grade
  • Crazy Rich Asians
  • McQueen
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets
  • Roma
  • A Star Is Born
  • Her Smell
  • Disobedience
  • Support the Girls
  • To All the Boys I've Loved Before
  • BlacKkKlansman
  • The Commuter
  • She Shears
  • Birds of Passage
  • Phantom Thread
  • Blockers
  • Sorry to Bother You
  • Leave No Trace
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ocean's Eight
  • Love, Simon
  • A Star Is Born
  • Thoroughbreds
  • Black Panther
  • Coco
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • The Greatest Showman
  • The Breaker Upperers
  • The Post
  • Logan Lucky
  • The Breaker Upperers
  • The Breadwinner
  • Queen: Rock the World
  • Fifty Shades Freed
  • Last Flag Flying
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Paddington 2
  • The Post
  • Goodbye Christopher Robin
  • Home Again
  • Battle of the Sexes
  • Paddington
  • I, Tonya

World map

Highly rated films Gemma is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum

Highly rated with Gemma’s friends Patron

  • Mad Max: Fury Road
  • 2001: A Space Odyssey
  • Stop Making Sense
  • The Silence of the Lambs
  • Jaws
  • Carol
  • Vertigo
  • The Shining
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Thing
  • Heat
  • Moonlight
  • Die Hard
  • Jurassic Park
  • The Dark Knight
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Halloween
  • All the President's Men
  • Call Me by Your Name
  • Creed
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Phantom Thread
  • The Incredibles
  • The Witch
  • Lady Bird
  • Get Out
  • The Age of Innocence
  • Sharp Objects
  • Paddington 2
  • If Beale Street Could Talk
  • Shoplifters
  • First Reformed
  • The Florida Project
  • Faces Places
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Favourite
  • The Breakfast Club
  • The Avengers
  • Suspiria
  • Dirty Computer
  • Columbus
  • Coco
  • Dunkirk
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Black Christmas
  • The Haunting of Hill House
  • Roma
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • God's Own Country
  • Eighth Grade
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Shape of Water
  • Black Mirror: USS Callister
  • Good Time
  • Predator
  • Blade Runner 2049
  • The Tale
  • Minding the Gap

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more