Highest rated films

  • RRR

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★½

  • Leonor Will Never Die

    ★★★★½

  • Good Luck to You, Leo Grande

    ★★★★

  • Sharp Stick

    ★★★★

  • Embrace the Panda: Making Turning Red

    ★★★★

  • The Lost City

    ★★★½

  • Piggy

    ★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★★

  • Superman

    ★★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • Mr. Bean's Holiday

    ★★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★★★

  • Cyrano

    ★★★★★

  • Happening

    ★★★★★

  • Strictly Ballroom

    ★★★★★

  • Yuni

    ★★★★★

  • The Rescue

    ★★★★½

  • Saint Frances

    ★★★★½

  • Night Raiders

    ★★★★½

  • School of Rock

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 105 Films watched
  • 21 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

The Matrix Resurrections

Jan 3

Last Film

Top Gun: Maverick

May 26

Genres, countries & languages

Drama
56 films
Comedy
44 films
Romance
21 films
Thriller
17 films
Action
17 films
Adventure
16 films
Crime
15 films
Sci Fi
13 films
Family
12 films
Documentary
8 films
USA
72 films
UK
18 films
France
11 films
Germany
7 films
Canada
6 films
Australia
5 films
Greece
3 films
Japan
3 films
New Zealand
3 films
China
2 films
English
95 films
French
13 films
Spanish
9 films
German
4 films
Russian
4 films
Japanese
4 films
Chinese
3 films
Icelandic
2 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 18

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Gemma’s most liked review

The Lost Daughter

The Lost Daughter

★★★★★

The sweeping, underlying love for mothers and the art of mothering that holds this story up, my gosh. All the reviews that quip “Yep never having kids” or “Motherhood’s not for everyone” miss so many points. This film and Elena’s story are about how the odds are stacked against women whether they…

More reviews

Gemma’s most liked list

Crossing Delancey
The Quiet Girl
Misbehaviour

Nursing: Positive, Normal, Casual Breastfeeding on Film

A list to accompany my essay for Girls On Tops’ Read Me: Breasts, Bottles and Babies in the Movies.

Films are eligible if they portray nursing in positive, normal, casual ways, no matter what else is going on in the scene. Suggestions welcome.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

He's All That
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

It’s Quieter in the Twilight

Films Gemma watched in 2022

  • Top Gun: Maverick
  • Blue Velvet
  • Le Bonheur
  • RRR
  • 10 Things I Hate About You
  • The Conversation
  • Senior Year
  • The Piano Teacher
  • Se7en
  • The Phantom of the Open
  • The Northman
  • School of Rock
  • How to Please a Woman
  • Pretty Woman
  • Saint Frances
  • The Young Girls of Rochefort
  • Holes
  • Downton Abbey: A New Era
  • Evil Dead II
  • Rushmore
  • Kiki's Delivery Service
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Chicken Run
  • Clifford the Big Red Dog
  • Marry Me
  • Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans
  • All the Old Knives
  • The Lost City
  • Nine 1/2 Weeks
  • American Gigolo
  • Body Double
  • X
  • No Way Out
  • Ambulance
  • Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off
  • Swiss Army Man
  • Deep Water
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • King Richard
  • Embrace the Panda: Making Turning Red
  • Everything Everywhere All at Once
  • Night Raiders
  • Nightmare Alley
  • Belfast
  • Hulk
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Before Midnight
  • Anonymous Club
  • WTC View
  • The Power of the Dog
  • Turning Red
  • The Apartment
  • It’s Quieter in the Twilight
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Smiley Face
  • The Earth Is Blue as an Orange
  • West Side Story
  • Toy Story 2
  • The Batman
  • Down with Love
  • Mikey and Nicky
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Nightride
  • Bloodsport
  • The Rescue
  • Top End Wedding
  • Atonement
  • Strictly Ballroom
  • Millie Lies Low
  • The Quiet Girl
  • Her Way
  • Cop Secret
  • Superman
  • Drive My Car
  • The NeverEnding Story
  • Nanny
  • Licorice Pizza
  • The Outfit
  • Am I Ok?
  • The Royal Treatment
  • Parallel Mothers
  • Happening
  • Emily the Criminal
  • Cha Cha Real Smooth
  • Alice
  • My Old School
  • Brian and Charles
  • Leonor Will Never Die
  • The Princess
  • Sharp Stick
  • After Yang
  • Good Luck to You, Leo Grande
  • When You Finish Saving the World
  • Piggy
  • Star Wars
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Our Ladies
  • Cyrano
  • He's All That
  • Mr. Bean's Holiday
  • Yuni
  • The Lost Daughter
  • The Matrix Resurrections

World map

Highly rated films Gemma is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Alcarràs
  • Aftersun
  • Taylor Tomlinson: Look at You
  • Girl Picture
  • Triangle of Sadness
  • Bodies Bodies Bodies
  • Decision to Leave

Highly rated with Gemma’s friends Patron

  • The Godfather
  • Everything Everywhere All at Once
  • Scream
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Drive My Car
  • RRR
  • The Worst Person in the World
  • Petite Maman
  • Memoria
  • Dune
  • A Hero
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • Mass
  • The Power of the Dog
  • Flee
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Boiling Point
  • After Yang
  • Turning Red
  • Top Gun: Maverick
  • Jackass Forever
  • Pig
  • Happening
  • Red Rocket
  • Licorice Pizza
  • Scream 2
  • The Lost Daughter
  • West Side Story
  • The Batman
  • The Last Duel
  • The Tragedy of Macbeth
  • The Northman
  • C'mon C'mon
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • Parallel Mothers
  • Spencer
  • The French Dispatch
  • We're All Going to the World's Fair
  • Resurrection
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • Benedetta
  • Emily the Criminal
  • Belle
  • Pleasure
  • Cha Cha Real Smooth
  • The Matrix Resurrections
  • Nanny
  • Titane
  • Ambulance
  • Kimi
  • The Bad Guys
  • King Richard
  • Hatching
  • tick, tick...BOOM!
  • Encanto
  • Nightmare Alley
  • CODA
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Spider-Man: No Way Home
  • X

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more