RSS feed for Colette
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
05
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
Edit this entry  
20
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
And the Band Played On

And the Band Played On

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doors Cut Down

Doors Cut Down

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tenderness of the Wolves

Tenderness of the Wolves

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000

1998
×
Read the review Edit this entry  
06
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Brother Outsider: The Life of Bayard Rustin

Brother Outsider: The Life of Bayard Rustin

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
What's the World Coming To?

What's the World Coming To?

1926
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Good

Good

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Edit this entry