Sort by

Sammi has logged 192 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Phantom of the Theatre

Phantom of the Theatre

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Are X

We Are X

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bang Bang Baby

Bang Bang Baby

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kingsglaive: Final Fantasy XV

Kingsglaive: Final Fantasy XV

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am a Hero

I Am a Hero

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sadako vs. Kayako

Sadako vs. Kayako

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night Fishing

Night Fishing

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job

Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Waxwork II: Lost in Time

Waxwork II: Lost in Time

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Yokai War

The Great Yokai War

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Amputee

The Amputee

1974
×
Read the review Edit this entry  
29
Young Mr. Jazz

Young Mr. Jazz

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry