Sort by

Sammi has logged 523 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psychic Vision: Jaganrei

Psychic Vision: Jaganrei

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Conton

Conton

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Trail Mix-Up

Trail Mix-Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roller Coaster Rabbit

Roller Coaster Rabbit

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tummy Trouble

Tummy Trouble

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shock

Shock

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry