Sort by

Sammi has logged 301 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The League of Gentlemen - Yule Never Leave!

The League of Gentlemen - Yule Never Leave!

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Who: Deep Breath

Doctor Who: Deep Breath

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Who: The Time of the Doctor

Doctor Who: The Time of the Doctor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Who: The Last Day

Doctor Who: The Last Day

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Who: The Night of the Doctor

Doctor Who: The Night of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Who: The Snowmen

Doctor Who: The Snowmen

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Who: The End of Time

Doctor Who: The End of Time

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Who: The Next Doctor

Doctor Who: The Next Doctor

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Who: Voyage of the Damned

Doctor Who: Voyage of the Damned

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
P2

P2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 01 - Operation Capture the Slit-Mouthed Woman

Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 01 - Operation Capture the Slit-Mouthed Woman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
One December Night

One December Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zoey's Extraordinary Christmas

Zoey's Extraordinary Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Friday

Black Friday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Romance

True Romance

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry