Sort by

Duarte has logged 44 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Good Morning

Good Morning

2007
×
Edit this entry  
30
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
29
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Himiko

Himiko

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
23
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★½
Edit this entry  
20
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
19
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Killing in Thy Name

Killing in Thy Name

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Edit this entry  
14
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Danse macabre

Danse macabre

1922
×
Edit this entry  
12
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Edit this entry  
12
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
Edit this entry  
11
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Driver

The Driver

1978
×
★★★½
Edit this entry  
09
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dream Work

Dream Work

2001
×
Read the review Edit this entry  
08
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
Read the review Edit this entry  
06
Vincent

Vincent

1982
×
Read the review Edit this entry  
06
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
06
At Land

At Land

1944
×
Read the review Edit this entry  
05
Judgement

Judgement

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
05
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Listen

Listen

2020
×
Edit this entry  
01
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry