Sort by

melody has logged 148 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
30
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In My Skin

In My Skin

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blue Flower of Novalis

The Blue Flower of Novalis

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blanketyy

Blanketyy

2020
×
Edit this entry  
19
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
18
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★
Edit this entry  
07
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Edit this entry