Sort by

ghostdinosaur has logged 571 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Our Sunhi

Our Sunhi

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sarah Silverman: We Are Miracles

Sarah Silverman: We Are Miracles

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Five

Top Five

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Throw Like A Girl

Throw Like A Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Hotel

Love Hotel

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Housesitter

Housesitter

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Real

Real

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bananas

Bananas

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Not Safe for Work

Not Safe for Work

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Two Men in Town

Two Men in Town

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
12 O’Clock Boys

12 O’Clock Boys

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wasabi

Wasabi

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Taken

Taken

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Feast

Feast

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
24 Exposures

24 Exposures

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
By the Law

By the Law

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Housebound

Housebound

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Proxy

Proxy

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Patema Inverted

Patema Inverted

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
In Your Eyes

In Your Eyes

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Samurai Cat: The Movie

Samurai Cat: The Movie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry