Sort by

ghostdinosaur has logged 38 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Applause

Applause

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonderful Absinthe

Wonderful Absinthe

1899
×
Read the review Edit this entry  
26
Surprise Attack on a House at Daybreak

Surprise Attack on a House at Daybreak

1898
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Terrible Night

A Terrible Night

1896
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Bathing in a Stream

Bathing in a Stream

1897
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gloria

Gloria

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Way We Dance

The Way We Dance

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Gus Van and Joe Schenck

Gus Van and Joe Schenck

1928
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Merry Dwarfs

The Merry Dwarfs

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Glumov's Diary

Glumov's Diary

1923
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Night and Fog in Japan

Night and Fog in Japan

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good-for-Nothing

Good-for-Nothing

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Youth in Fury

Youth in Fury

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lichtspiel: Opus I

Lichtspiel: Opus I

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★½
Edit this entry  
06
One False Move

One False Move

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
A Town of Love and Hope

A Town of Love and Hope

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
If Every Girl Had A Diary

If Every Girl Had A Diary

1990
×
Edit this entry  
04
Living Inside

Living Inside

1989
×
★½
Edit this entry  
04
A New Year

A New Year

1989
×
★½
Edit this entry  
04
Kisses

Kisses

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jollies

Jollies

1990
×
★★
Edit this entry  
04
Me and Rubyfruit

Me and Rubyfruit

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry