Sort by

ghostdinosaur has logged 47 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
30
The Beautiful Blonde from Bashful Bend

The Beautiful Blonde from Bashful Bend

1949
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Selma

Selma

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flaming Creatures

Flaming Creatures

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cheat

The Cheat

1915
×
Read the review Edit this entry  
23
Becky Sharp

Becky Sharp

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Civil Brand

Civil Brand

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Underground

Underground

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Jour se lève

Le Jour se lève

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Emitaï

Emitaï

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Cellular

Cellular

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Applause

Applause

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Warlord and the Actress

The Warlord and the Actress

1964
×
Read the review Edit this entry  
06
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Read the review Edit this entry  
04
The Accordion

The Accordion

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry