Sort by

ghostdinosaur has logged 196 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★½
Edit this entry  
28
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★½
Edit this entry  
26
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Project X

Project X

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
½
Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
13th

13th

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★
Edit this entry  
12
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Creepy

Creepy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
Read the review Edit this entry  
30
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Weiner

Weiner

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Triple 9

Triple 9

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Paul F. Tompkins: Crying and Driving

Paul F. Tompkins: Crying and Driving

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jim Jefferies: Freedumb

Jim Jefferies: Freedumb

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Hannibal Buress: Live From Chicago

Hannibal Buress: Live From Chicago

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Child's Play

Child's Play

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry