Sort by

ghostkamera has logged 66 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ema

Ema

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Eugenie

Eugenie

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Valparaiso

Valparaiso

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Himiko

Himiko

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Woman of the Lake

Woman of the Lake

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Thirst for Love

Thirst for Love

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adolescents

Adolescents

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sympathy for the Underdog

Sympathy for the Underdog

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night and Day

Night and Day

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ecstasy of the Angels

Ecstasy of the Angels

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry