Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Taming of the Shrew

The Taming of the Shrew

1967
×
★★
Edit this entry  
18
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Des

Des

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Edit this entry  
16
Passport to Pimlico

Passport to Pimlico

1949
×
★★★
Edit this entry  
15
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raw Force

Raw Force

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★
Edit this entry  
12
Superstition

Superstition

1982
×
★★★½
Edit this entry  
12
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Campfire Tales

Campfire Tales

1997
×
★★½
Edit this entry  
12
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★★★
Edit this entry  
11
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Edit this entry  
11
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
To Each His Own

To Each His Own

1946
×
★★★
Edit this entry  
10
Elephant Walk

Elephant Walk

1954
×
★★½
Edit this entry  
09
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★
Edit this entry  
07
The Thorn Birds

The Thorn Birds

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★½
Edit this entry  
05
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
Standing Ovation

Standing Ovation

2010
×
★½
Edit this entry  
04
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★
Edit this entry  
02
Has Anybody Seen My Gal?

Has Anybody Seen My Gal?

1952
×
★★½
Edit this entry  
01
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Stand

The Stand

1994
×
★★½
Edit this entry  
31
King Creole

King Creole

1958
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Flying Guillotine

The Flying Guillotine

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
29
My Little Eye

My Little Eye

2002
×
★★
Edit this entry  
29
Dead Man's Curve

Dead Man's Curve

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Teaching Mrs. Tingle

Teaching Mrs. Tingle

1999
×
★½
Edit this entry  
29
Gossip

Gossip

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Host

Host

2020
×
★★★★★
Edit this entry