RSS feed for GhostMutt

GhostMutt has logged 487 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★★
Edit this entry  
31
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
29
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Edit this entry  
24
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
My Sweet Audrina

My Sweet Audrina

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★½
Edit this entry  
14
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★½
Edit this entry  
14
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Cell

The Cell

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Miracles

Miracles

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Edit this entry