GhostMutt has logged 602 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Freeway II: Confessions of a Trickbaby

Freeway II: Confessions of a Trickbaby

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Freeway

Freeway

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
Father of the Bride Part 3 (ish)

Father of the Bride Part 3 (ish)

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★½
Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
Schizoid

Schizoid

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Edit this entry  
26
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★
Edit this entry  
26
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★
Edit this entry  
26
And then there were none

And then there were none

1974
×
Edit this entry  
26
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★½
Edit this entry  
24
Shut Up Little Man! An Audio Misadventure

Shut Up Little Man! An Audio Misadventure

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Della

Della

1964
×
★★
Edit this entry  
22
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
Deadly Mile High Club

Deadly Mile High Club

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★
Edit this entry  
20
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Taming of the Shrew

The Taming of the Shrew

1967
×
★★
Edit this entry  
18
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Des

Des

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Edit this entry  
16
Passport to Pimlico

Passport to Pimlico

1949
×
★★★
Edit this entry  
15
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raw Force

Raw Force

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★
Edit this entry  
12
Superstition

Superstition

1982
×
★★★½
Edit this entry  
12
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Campfire Tales

Campfire Tales

1997
×
★★½
Edit this entry  
12
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★★★
Edit this entry  
11
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Edit this entry  
11
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
To Each His Own

To Each His Own

1946
×
★★★
Edit this entry