Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dropout

The Dropout

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
X

X

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Earth

In the Earth

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Sound of Violence

Sound of Violence

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry