Sort by

Ghostsmut has logged 241 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★
Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Jason X

Jason X

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Abyss

The Abyss

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 3

Scream 3

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry