Sort by

Ghostsmut has logged 366 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faults

Faults

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Dumplings

Dumplings

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dope

Dope

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jumpin' Jack Flash

Jumpin' Jack Flash

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Rising: Watchtower

Dead Rising: Watchtower

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Machine Gun Preacher

Machine Gun Preacher

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bean

Bean

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Mass

Black Mass

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Lonely Place to Die

A Lonely Place to Die

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
White House Down

White House Down

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pixels

Pixels

2015
×
★★
Read the review Edit this entry