Sort by

jay has logged 129 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Ladies in Black

Ladies in Black

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Damned United

The Damned United

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Annoying Brother

My Annoying Brother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unforgettable

Unforgettable

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Geostorm

Geostorm

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry