• Rust and Bone

    Rust and Bone

    ★★★★

    all time best & truest feel-good romance movie

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    Theres only one business that can get you this rich...”
    “War.”
    “STAR WARS”


    3rd time the charm

  • Romper Stomper

    Romper Stomper

    ★★★

    “HANDO!!!!!!!!!!!!!!”

  • The Woodsman

    The Woodsman

    ★★★

    bruh 90% of this joint is unbelievable but

    1) Mos Def is MVP in this
    2) The cast is STACKED
    3) Dame Dash produced this???????????
    4) Sorry, DAME produced this & didnt finesse any State Property cameos?? A Diplomats soundtrack??? No bueno

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

    this movie actually hilarious 👏🏽👏🏽👏🏽

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★

    White ppl slowdance to "Crossroads"??

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ½

    Kinda movie that will bend over backwards to make jokes about "nigger torture" work, pat itself on the back for being edgy, treat all brown & Black characters as punchlines and props for said "edgy" jokes, and then work overtime to turn its bigoted cop characters into feel-good, cuddletime Care Bears for White Liberals. 

    McDonaugh, like he was in "Behanding in Spokane", is a tourist way out of his depth.

  • It

    It

    ★★½

    not enough scenes of Pennywise dancing

  • mother!

    mother!

    ★★

    it was aight

  • Alien: Covenant

    Alien: Covenant

    ★★★½

    Prometheus a classic, this one cool too tho

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★

    70mm Imax matinee while lit up off of espresso + donuts the way 2 do it bruh bruh

  • War for the Planet of the Apes

    War for the Planet of the Apes

    ★★★★½

    These movies better than Star Wars -- Long Live Koba tha God