Sort by

feat. dante from the dmc series has logged 92 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★
Edit this entry  
07
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annie

Annie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gambit

Gambit

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rugrats Movie

The Rugrats Movie

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
Charlotte's Web

Charlotte's Web

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Foul Play

Foul Play

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry