Sort by

feat. dante from the dmc series has logged 52 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Annie

Annie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gambit

Gambit

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rugrats Movie

The Rugrats Movie

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
Charlotte's Web

Charlotte's Web

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Foul Play

Foul Play

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wolf

Wolf

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lava

Lava

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
La luna

La luna

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Puff, the Magic Dragon

Puff, the Magic Dragon

1978
×
★★★
Edit this entry  
13
Louder Than a Bomb

Louder Than a Bomb

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Devil's Carnival

The Devil's Carnival

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cats Don't Dance

Cats Don't Dance

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Cat Piano

The Cat Piano

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry